סגסוגות אלומיניום

סגסוגת הינה תערובת של מתכת עם חומר אחד או יותר, שהינו יסוד. לפחות אחד מהחומרים הנוספים צריך להיות אף הוא מתכת, ועל התערובת הסופית להיות אף היא בעלת תכונות מתכתיות. תוצר הסגסוגת הינו על פי רוב בעל תכונות השונות משמעותית מחומרי התערובת המרכיבים אותו.
סגסוגת אלומיניום הינה תערובת של אלומיניום עם מתכות אחרות 0 על פי רוב מנגן, מגנזיום, צורן ואבץ. יתרונה הוא בעמידות רבה יותר בפני קורוזיה ומשקל קל יותר מפלדת פחמן.
קיימים סטנדרטים שונים לקביעת הרכבן של סגסוגות אלומיניום, וזאת לפי התקנים השונים של התעשיות, והן משמשות למגוון עצום של מוצרים הנדסיים.
אמנם לאחר כרייתו לאלומיניום טהור עמידות גבוהה בפני קורוזיה, אולם חוסנו הפיזיקלי נמוך, ועל כן יש לערבו עם מתכות נוספות ליצירת חומר עמיד כימית (בפני איתני הטבע ותנאי לחות וטמפרטורה) ופיזיקלית (בפני מאמצים).
בבחירת הסגסוגת הרצויה יש להתחשב במספר פרמטרים: הולכה חשמלית, הולכת חום, גמישות החומר ועוד – על פי צרכי הביצוע המצופים ממנה.
 
סוגי הסגסוגות
בתעשייה, מחולקות סגסוגות האלומיניום למספר סדרות:
1000 – אלומיניום טהור (99% ומעלה). עמיד בקורוזיה ומוליך מעולה, אם כי חוזקו נמוך ובעייתי לטיפול תרמי
2000 – סגסוגת אלומיניום על בסיס נחושת. חוזק מכני גבוה אולם עמידות נמוכה בפני קורוזיה. לא ניתנת לריתוך.
3000 – סגסוגת אלומיניום על בסיס סיליקון, נחושת ואו מגנזיום. לא ניתנת לטיפול תרמי, בעלת חוזק בינוני, אולם ניתנת לעיצוב בקלות יחסית
4000 – סגסוגת אלומיניום על בסיס סיליקון. בעלת נקודת התכה נמוכה .
5000 – סגסוגת אלומיניום על בסיס מגנזיום. אידיאלית לריתוך ובעלת חוזק בינוני ועמידות גבוהה בקורוזיה.
6000 – סגסוגת אלומיניום על בסיס מגנזיום וסיליקון. אידיאלית לריתוך ובעלת עמידות גבוהה לקורוזיה, ניתנת לטיפול תרמי ובעלת חוזק בינוני עד גבוה. זו הסגסוגת בעלת השימוש הנרחב ביותר המשמשת לייצור פרופילי אלומיניום בתהליך האקסטרוזיה.
7000 – סגסוגת אלומיניום על בסיס אבץ. בעלת חוזק בינוני עד גבוה, אינה ניתנת לריתוך, ובעלת עמידות נמוכה לקורוזיה.
 
בתוך סדרות אלו קיימות תתי סדרות נוספות המסווגות על ידי מספרים ואותיות המציינים את דרגת הקשיחות ואופן הייצור של הסגסוגת.

פרספלסט מובילים בייצור מוצרי אלומיניום.